Miasto Przemyśl

Skarby Przemyśla: z wizytą w greckokatolickiej katedrze św. Jana Chrzciciela

Skarby Przemyśla: z wizytą w greckokatolickiej katedrze św. Jana Chrzciciela

Wśród wielu cennych zabytków, jakimi może się pochwalić Przemyśl, miejsce bardzo ważne zajmuje sobór św. Jana Chrzciciela. Ta greckokatolicka katedra ma się czym pochwalić, a wizyta w jej wnętrzu na każdym z nas może zrobić ogromne wrażenie. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu? Dlaczego w trakcie wycieczki po Przemyślu warto poświęcić jej nieco więcej uwagi?

Sobór św. Jana Chrzciciela swym wyglądem zewnętrznym nie przypomina cerkwi. Nic w tym dziwnego, gdyż został on zbudowany jako świątynia rzymskokatolicka. Historia tej budowli zaczyna się w latach 1626 – 1632, kiedy to Anna Tyrawska – Ulińska zdecydowała się ufundować kolejną świątynię na terenie miasta. W ten oto sposób Przemyśl zyskał kolejny kościół, którym przez lata opiekowali się jezuici. Pod koniec XVIII wieku kościół został opuszczony przez zakonników i od tej pory pełnił różne funkcje (był m.in. magazynem). W początkach XX wieku, dzięki staraniom przemyskiego biskupa Józefa Pelczara, udało się kościół uratować i przemienić w świątynię garnizonową. W 1991 roku obiekt został przekazany greckim katolikom, a sam sobór jest pod względem ważności drugim (po katedrze warszawskiej) obiektem służącym grekokatolikom w Polsce.

Z zewnątrz kościół zachował swą barokową formę oraz charakterystyczną fasadę. Spore schody, okazałe wieże – oto najważniejsze cechy tej świątyni. A co z wnętrzem? Ono zostało dostosowane do potrzeb nowych użytkowników. Dumą soboru jest piękny ikonostas z XVII wieku, który do Przemyśla trafił z pobliskiego Lubaczowa. Wyposażenie, choć skromne, robi wrażenie, a panująca w tej katedrze atmosfera może oczarować każdego z nas.