Atrakcje

Skarby Podkarpacia: Haczów

Skarby Podkarpacia: Haczów

Podkarpacie to kraina wyjątkowo przyjazna dla tych, których fascynują skarby drewnianej architektury. Jednym z tych obiektów, którym podczas krajoznawczej wycieczki po Podkarpaciu warto się uważniej przyjrzeć, jest kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła w Haczowie. Co warto wiedzieć na temat tego zabytku? Z jakich względów warto mu poświęcić swój czas?

Drewniany kościół, dzięki któremu Haczów stał się tak ważnym punktem na turystycznej mapie Podkarpacia, może czarować już samym swym położeniem. Wznosi się on dumnie nad Wisłokiem, a piękna sceneria sprawia, iż kościelna sylwetka jeszcze skuteczniej przyciąga uwagę. Dla wielu osób kościół ten jest ważna pamiątką historyczną. Wiadomo, że jego fundatorem był król Władysław Jagiełło, do którego zresztą Haczów pod koniec XV wieku należał, wiadomo też, iż to w czasach Jagiełły powstała tu pierwsza parafia.

Sam kościół w Haczowie jest pięknym przykładem stylu gotyckiego w drewnianej architekturze, a jego wiek i rozmiary sprawiają, iż zaliczany jest do najcenniejszych budowli sakralnych na ziemiach polskich. O jego wartości najlepiej świadczy wpis na listę UNESCO, dzięki któremu zainteresowanie turystów tym obiektem znacznie się zwiększyło. Piękna sylwetka oraz XV-wieczne polichromie, które wciąż można podziwiać w kościelnym wnętrzu – oto atrakcje, które do Haczowa przyciągają turystów z odległych zakątków Polski. W nowym kościele, który sąsiaduje z drewnianym seniorem, znajduje się z kolei jedno z cenniejszych dzieł sztuki sakralnej, z jakimi można się spotkać w trakcie wycieczki po Podkarpaciu. To gotycka Pieta – wyjątkowe dzieło rzeźbiarskie, pochodzące z czasów fundacji haczowskiego kościoła.

Wybierz się także z nami na wędrówkę po najlepszych atrakcjach Podkarpacia.

Haczów to piękna miejscowość, która urzeka i wspaniałą tradycją, i piękną okolicą. Kto znajdzie tu tanie noclegi, ten będzie mógł nie tylko wypocząć we wspaniałej atmosferze, ale też nacieszyć się możliwością wędrowania po wspaniałych terenach. Ta część Podkarpacia zachwyca i widokami, i zabytkami, a spędzony tutaj czas dla nikogo nie będzie czasem straconym.