AtrakcjeMiasto Przemyśl

Fort III Łuczyce – niezwykła pamiątka w rejonie Przemyśla

Fort III Łuczyce – niezwykła pamiątka w rejonie Przemyśla

Tak piękne miasto, jakim jest Przemyśl, może każdego z nas oczarować swoimi zabytkami. Obok pięknych kamienic i potężnych świątyń, w mieście tym nie brak ciekawych zabytków o charakterze militarnym.

Fort III Łuczyce – interesujący element zespołu Twierdzy Przemyśl

Jednym z tych najważniejszych jest Twierdza Przemyśl, której forty do dziś zachowały się w granicach miasta oraz na terenie sąsiadujących z nim miejscowości. Dla tych osób, które chcą ujrzeć jeden z najciekawszych obiektów wchodzących w skład tej twierdzy, atrakcyjnym celem wycieczki będą Łuczyce. W tej wsi zachował się ciekawy fort, obok którego nie można przejść obojętnie. Co warto o nim wiedzieć?

Fort III Łuczyce to jeden z najmłodszych fortów, zbudowanych przez Austriaków w rejonie Przemyśla. Powstał on w miejscu XIX-wiecznego szańca, który pod koniec tego stulecia zaczęto etapami przekształcać w obecny fort. Co ciekawe, większość obiektów wchodzących w skład tego fortu powstała w 1914 roku, a więc w chwili, gdy zaczynała się I wojna światowa. Wiadomo, że zastosowane tu rozwiązania były dość nowoczesne i sprawiły, że Fort III Łuczyce stał się wyjątkowym punktem Twierdzy Przemyśl. Fort ten wyróżniały m. in. zbrojone ścianki działowe w koszarach oraz betonowe przelotnie znajdujące się przed wejściem do magazynu amunicji. Choć obiekt kończony był w pośpiechu, dał radę obronić się przed Rosjanami. Do naszych czasów fort ten zachował się w bardzo dobrym stanie, choć spora jego część została w okresie powojennym rozebrana. Do dziś można tu jednak zobaczyć wiele ciekawostek i rozwiązań, które miłośników fortyfikacji powinny zainteresować.

Więcej wpisów o ciekawych budowlach i zabytkach europejskich, przeczytasz w serwisie https://www.majdan.pl/.

Wyróżniają się tu m. in.: wolnostojąca kaponiera w fosie, ceglane podstawy dla dwóch kopuł obserwacyjnych oraz hangary dla dział, które do dziś można ujrzeć we wnętrzu fortu. Całość robi ogromne wrażenie i sprawia, iż spacer po terenie Fortu III Łuczyce staje się dla każdego miłośnika historii wspaniałą przygodą.