Uncategorized

Skarby Opolszczyzny: Tułowice

Skarby Opolszczyzny: Tułowice

Na terenie województwa opolskiego nie brak ciekawych miejscowości, które – mimo niewielkich rozmiarów – mogą się pochwalić wielkimi atrakcjami. W gronie tych miejscowości, do których warto zajrzeć w trakcie wycieczki po tej części kraju, znajdują się Tułowice. Na jakie atrakcje warto tu zwrócić uwagę?

Co warto wiedzieć o Tułowicach?

Tułowice to ciekawa miejscowość, której dzieje sięgają połowy XV wieku. Wiadomo, że nazwa miejscowości pochodzi od imienia Tilo, nie wiadomo jednak, kim ów Tilo był. Kto zatem rządził przez wieku Tułowicami? Wiadomo, że panowie tej wsi zmieniali się dość często. Wśród rodów władających w Tułowicach pojawiają się m. in. przedstawiciele rodziny von Bischofsheimów, choć najbardziej znanymi właścicielami Tułowic są Praschmowie. Niepowinno to dziwić, gdyż hrabia Johann Nepomuk I Praschma przeszedł do historii jako postać wyjątkowo zasłużona dla rozwoju przemysłu w Tułowicach. Choć sporo zainwestował on w miejscowe huty żelaza, znany jest przede wszystkim jako założyciel pierwszej wytwórni fajansu w Tułowicach.

Ostatnim właścicielem był jednak przedstawiciel innego rodu, czyli Konrad von Fankenberg. Zmarł on w czasie ucieczki do Szwajcarii, do której został zmuszony przez nasilający się reżim hitlerowski. Warto tu dodać, że pozostawiony przez niego pałac stał się w czasie wojny własnością hitlerowców, którzy urządzili w jego murach mieszkania dla nowych lokatorów.
Dziś o dawnych panach Tułowic przypomina sporo ciekawych pamiątek, przy czym tą najważniejszą jest zespół parkowo-pałacowy. Co warto o nim wiedzieć?

O pałacu w Tułowicach słów kilka

Pałac, którym mogą się pochwalić Tułowice, to ciekawy cel wycieczki dla każdego pasjonata historii. Jego obecna forma to zasługa prac wykonanych pod koniec XIX wieku. Pałac ten może się pochwalić kształtem litery U, a jego najbardziej charakterystycznym elementem jest okazała wieża bramna. Choć pałacu, służącego dziś jako internat, nie można zwiedzać od wewnątrz, warto zatrzymać się w Tułowicach w czasie wycieczki. Dostępny jest przecież park, który sam w sobie jest cennym zabytkiem i nie lada atrakcją dla każdego miłośnika przyrody.

Każdy, kto zajrzy do niewielkich Tułowic, szybko przekona się o niezwykłym bogactwie tej opolskiej wsi. Tutejsze zabytki, a przede wszystkim tutejszy pałac, to obiekty, którym z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi.

Wybierz się również na znakomitą wycieczkę do Zachodniopomorskiego i zapoznaj się z najlepszymi miejscami do zwiedzenia w Szczecinie.