Atrakcje

Przemyskie pomniki, które trzeba zobaczyć

Przemyskie pomniki, które trzeba zobaczyć

Przemyśl jest miastem wyjątkowym, a spacery po jego terenie mogą każdemu z nas sprawić wiele radości. Dla wielu turystów głównym celem wycieczki są tutejsze świątynie oraz muzea, mogące się pochwalić fascynującymi eksponatami. Zwiedzanie Przemyśla jest jednocześnie szansą na to, by zapoznać się z ciekawymi pomnikami, które cieszą oko, zachwycają lub skłaniają do refleksji, a jednocześnie dostarczają nam wielu cennych wiadomości na temat miasta i jego przeszłości.

Jakim pomnikom warto się uważniej przyjrzeć?

O trudnej historii Przemyśla przypomina nam m. in. Pomnik Orląt Przemyskich. Poświęcono go młodym ludziom, którzy w latach 1918-1921 bronili miasta przed Rosjanami i Ukraińcami. To jeden z ciekawszych pomników, którym w czasie wycieczki po Przemyślu warto poświęcić swój czas. Ciekawą ozdobą miasta jest też Pastuszek – figurka, której kopię można zobaczyć na terenie Parku Zamkowego. Dzieło to powstało pod koniec XIX wieku dzięki działaczom skupionym w Towarzystwie Upiększania Miasta. Podobne dzieło znajdziemy również niedaleko Jastrzębia-Zdroju, a więcej sprawdzimy na www.eJastrzebie.pl.

Uwagę turystów przyciąga też pomnik, który stoi przed OO. Reformatów pw. św. Antoniego Padewskiego. Powstał on w 1872 roku i przedstawia gwardiana o. Krystyna Szykowskiego, który dowodził pod Kormanicami mieszczanami, broniącymi swego grodu przed Tatarami.

Najsłynniejsze pomniki i rzeźby plenerowe Przemyśla

Oczywiście takie można jednak zobaczyć na rynku. Jednym z najważniejszych symboli miasta jest fontanna, którą zdobią sympatyczne niedźwiadki. Fontanna ta jest darem przemyskich rzemieślników, którzy w taki oto sposób ozdobili miejski rynek w 1964 roku. Nowszym obiektem, który szybko stał się „maskotką” turystów, jest pomnik – ławeczka Dobrego Wojaka Szwejka. Upamiętnia on Józefa Szwejka, głównego bohatera słynnej powieści Jaroslava Haška, przypomina też o trasie turystycznej, która łączy ze sobą miejsca opisywane w „Przygodach Dobrego Wojaka Szwejka”.