Atrakcje

Podkarpackie skarby – Twierdza Przemyśl

Podkarpackie skarby – Twierdza Przemyśl

„Zespół Twierdzy Przemyśl to jedna z największych ciekawostek, jakimi miłośników dawnych fortyfikacji może oczarować Podkarpacie. Wycieczki szlakiem tej twierdzy są z jednej strony wspaniałą przygodą, z drugiej – jedyną w swoim rodzaju lekcją historii. Co warto wiedzieć na temat tego zabytku?

Twierdza Przemyśl była w początkach XX wieku jedną z największych twierdz nowożytnych na terenie całej Europy. O jej znaczeniu mogli się przekonać mieszkańcy Podkarpacia m. in. w trakcie I wojny światowej, kiedy to Przemyśl oraz jego najbliższa okolica stały się miejscem krwawych starć. Z tego też względu często określano Przemyśl mianem Verdun wschodniego frontu. Jakie pamiątki do dziś przypominają nam o stoczonych tu walkach?

Przemyśl i jego atrakcje: Kopiec Tatarski

Wciąż zachowało się tu wiele ciekawych fortów i umocnień, choć większość z nich poważnie ucierpiała w czasie walk. Malownicze ruiny są dziś z jednej strony ważnym elementem lokalnego krajobrazu, z drugiej – dowodem na to, jak dobrze Austriacy radzili sobie ze wznoszeniem budowli obronnych. Współczesna Twierdza Przemyśl to ogromna różnorodność fortyfikacji, wznoszonych w drugiej połowie XIX wieku wokół miasta. Zachwycają szańce z połowy XIX stulecia, intrygują artyleryjskie forty, wznoszone w latach 60-tych i 70-tych XIX wieku oraz pochodzące z końca tego stulecia forty pancerne.

Podkarpacie to raj dla miłośników historii oraz fortyfikacji, a wycieczki w rejonie Przemyśla są najlepszym sposobem na poznawanie historii takich obiektów. Twierdza Przemyśl, wraz z umocnieniami wchodzącymi w skład Linii Mołotowa, stanowi wyjątkową atrakcję dla każdego pasjonata zabytków militarnych, a odkrywanie jej tajemnic staje się przygodą, która na długo pozostaje w pamięci.”