Dla ciekawych

Przemyśl dla ciekawych: Zniesienie

Przemyśl dla ciekawych: Zniesienie

Zniesienie to malownicze wzniesienie, które w panoramie miasta odgrywa ważną rolę. Miejsce to jest chętnie odwiedzane zarówno przez mieszkańców miasta, jak i przez turystów, którzy w czasie wycieczki po Przemyślu chcą się nacieszyć pięknymi widokami. Co warto wiedzieć na temat tego miejsca?

Wzgórze Zniesienie to miejsce bardzo ważne dla miłośników historii. Ma ono przypominać o wielkim starciu z Tatarami, które zakończyło się sukcesem strony polskiej. W starciu tym polec miał sam chan tatarski, o którym przypomina kopiec, zwany Kopcem Tatarskim. Według jednej z licznych legend, jest to mogiła chana. Jak jest w rzeczywistości? Tego nie wiadomo. Jedno jest pewne – kopiec ten od dawna stanowi ważny element, a że z jego szczytu rozciągają się wspaniałe widoki, od wieków korzystano z niego jako z punktu obserwacyjnego. W ten oto sposób kopiec stał się częścią miejskiego systemu obronnego. Obronne walory Zniesienia wykorzystywali też Austriacy, którzy przemienili Przemyśl w potężną twierdzę. Do dziś można tu zobaczyć takie pamiątki po Twierdzy Przemyśl, jak bateria XVI b „Kopiec Tatarski” oraz fort XVI „Zniesienie”, składający się z trzech szańców połączonych w jeden wielki obiekt. Do dziś doskonale widoczne są tu fosy oraz wały ziemne z poprzecznicami, które na zwiedzających robią ogromne wrażenie.
Dziś jest świetnym punktem widokowym, któremu bardzo chętnie poświęcają swój czas liczni turyści odwiedzający Przemyśl. Piękne widoki na Pogórze Przemyskie, Góry Sanocko-Turczańskie oraz na Kotlinę Sandomierską i dolinę Sanu – oto główne powody, dla których warto odwiedzić to miejsce. Zniesienie przyciąga też zadbanymi alejkami spacerowymi, wiatami piknikowymi i takimi atrakcjami, jak całoroczny tor saneczkowy. W 2006 roku na zboczach tego wzgórza wytyczono też trzy trasy narciarskie, dzięki czemu Przemyśl stał się dla miłośników aktywnego wypoczynku miastem atrakcyjnym o każdej porze roku.